تیر ۲, ۱۴۰۳
تهاجم اوکراین و روسیه

جنگ روسیه و اوکراین در یک نگاه

آنچه در روز ۶۰۲ تهاجم اوکراین و روسیه می دانیم، اوکراین شروع به استفاده از موشک های Atacms از ایالات متحده کرده و فرودگاه تحت کنترل روسیه را هدف قرار می دهد. ۱۴ میلیارد دلار خسارت وارده ناشی از تخریب سد کاخوفکا است.

رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر زلنسکی، تایید کرده است که کیف از موشک های سامانه های موشکی تاکتیکی تاکتیکی دوربرد ارتش آمریکا (Atacms) استفاده کرده است. او گفت: «امروز از ایالات متحده تشکر ویژه ای دارم. توافقات ما با رئیس‌جمهور بایدن صورت گرفته است.»

موشک های Atacms خود را ثابت کردند. این اولین استفاده رسمی تایید شده از موشک های Atacms در اوکراین است که می تواند تا ۱۹۰ مایل (۳۰۵ کیلومتر) پرواز کند.

ارتش کیف اعلام کرد که نیروهای اوکراینی در شبانه روز به فرودگاه هایی در قلمرو تحت کنترل روسیه در شرق و جنوب اوکراین حمله کردند، هلیکوپترها و یک موشک انداز پدافند هوایی را منهدم کردند و به باند فرودگاه ها آسیب رساندند. این سازمان گفت که نیروهایش «حملات کارسازی را به فرودگاه های دشمن» در نزدیکی شهر لوهانسک در شرق و شهر جنوبی بردیانسک انجام داده اند. گمان می رود از آتاکم ها استفاده شده باشد.

وزیر دفاع مدنی سوئد گفت کابل مخابراتی که سوئد و استونی را به هم وصل می کند آسیب دیده است. کارل-اسکار بوهلین گفت که به نظر می رسد این اتفاق همزمان با آسیب دیدن خط لوله گاز زیر دریا و کابل مخابراتی فنلاند و استونی در ۸ اکتبر رخ داده است. شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، به همتای روسی خود، ولادیمیر پوتین، در پکن که میزبان نمایندگان ۱۳۰ کشور برای نشستی در مورد طرح کمربند و جاده شی است، استقبال کرد.

طبق گزارش ها، مجلس سفلی پارلمان روسیه لایحه ای را برای لغو تصویب معاهده جهانی منع آزمایش های هسته ای تصویب کرده است. بر اساس گزارش دولت اوکراین و سازمان ملل، تخریب سد کاخوفکا در جنوب شرقی اوکراین در ژوئن ۱۴ میلیارد دلار خسارت وارد کرده است. گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا، قرار است روز سه‌شنبه برای گفتگوهای فوری درباره درگیری‌ها در خاورمیانه و اوکراین به آمریکا سفر کند.

تهاجم اوکراین و روسیه

کانادا ۹ فرد و شش ایستگاه تلویزیونی را در تحریم های جدید علیه همدستان روسیه در مولداوی هدف قرار داده است. وزارت خارجه کانادا گفت که افرادی که هدف قرار گرفته اند با الیگارشی های با نفوذی مانند ولادیمیر پلاهوتنیوک و ایلان میرونوویچ شور مرتبط هستند، در حالی که ایستگاه های تلویزیونی اطلاعات نادرست روسیه را تبلیغ و منتشر می کنند. مقامات ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن در جاکارتا برای گفتگو در مورد تعامل کره شمالی با روسیه، از جمله انتقال تسلیحات ناقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، ملاقات کرده اند.

کاروانی از آمبولانس های بریتانیایی وارد لویو در غرب اوکراین شده و به بیمارستان های خط مقدم تحویل داده می شوند. پنج وسیله نقلیه اهدایی توسط موسسه خیریه پزشکی لایف لاین اوکراین به شهر جنوبی خرسون – که تحت حمله شدید روسیه است – و همچنین شهرهای کوپیانسک و وروژبا در شمال شرق کشور جنگ زده فرستاده می شود. این گروه از زمان تهاجم گسترده در سال گذشته، ۴۳ وسیله نقلیه اهدا کرده است.

منبع: گاردین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *