تیر ۲, ۱۴۰۳
درمان سرطان پستان

ثبت اختراعی جدید در حوزه درمان سرطان پستان

دکتر سامان سرگزی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و دکتر محمود بارانی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان موفق به اختراع فرمولاسیون نیوزومی بارگیری شده با داروی کارفیلزومیب (carfilzomib) برای درمان سرطان پستان شد.

مسئول مالکیت فکری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در این اختراع یک فرمولاسیون جدید و موثر بر پایه نیوزوم جهت به دام اندازی و تحویل موثر داروی ضد سرطانی کارفیلزومیب (carfilzomib) به سلولهای سرطان پستان تولید شد.

دکتر لیلی محمدی ادامه داد: دکتر سرگزی و همکارانشان به این نتیجه رسیدند که مطالعات گذشته عموماً با تمرکز بر بارگیری این دارو درون لیپوزوم ها انجام می شده است که از مهم ترین معایب استفاده از این نانوحامل ها می‌توان به وقتگیر بودن سنتز، میزان رهایش کمتر، مدت زمان ستاپ طولانی تر و هزینه بر بودن سنتز آنها اشاره کرد.

وی افزود: همچنین استفاده توامان از فرمولاسیون تولید شده و دوکسوروبیسین (از جمله سایر داروهای شیمی درمانی کلاسیک که متعلق به خانواده آنتراسیکلینها می باشد) باعث حساس کردن سلول های سرطانی پستان به دوکسوروبیسین و کاهش دوز تجویزی هر دو دارو، و به طبع، کاهش سمیت ناخواسته آنها بر سلول های سالم می شود.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *