تیر ۲, ۱۴۰۳
نرخ بیکاری زنان

اشتغال‌زا‌‌ ترین بخش برای زنان در اقتصاد ایران

بررسی ها نشان می دهد بالغ بر ۶۰ درصد بانوان شاغل کشور در بخش خدمات حضور دارند. جمعیت این گروه از زنان بالغ بر ۲ میلیون ۲۰۰ هزار نفر برآورد شده است.

 به گزارش برقع به نقل از اکو ایران نرخ بیکاری زنان در بهار امسال ۱۶٫۵ درصد به ثبت رسیده که نسبت فصل مشابه در سال گذشته نیم درصد افزایش یافته است. به بیان دیگر در بهار سال جاری بالغ بر ۱۶ درصد از بانوانی که متقاضی و جویای کار بوده اند، نتوانستند شغلی برای خود پیدا کنند، این در حالیست که نرخ بیکاری مردان در همین فصل ۷٫۸ است، بر این اساس میزان بیکاری در زنان بیش از دو برابری بیکاری در مردان است. همچنین تعداد زنان بیکار کشور در فصل گذشته بالغ بر ۷۰۸ هزار نفر بوده. نرخ مشارکت زنان نیز در بهار امسال تنها حدود  13.8 درصد بوده، همین شاخص برای مردان ۶۸ درصد برآورد شده است.

کل جمعیت شاغل زن در کشور ۳ میلیون و ۶۸۱ هزار نفر تخمین زده شده است که از این تعداد بالغ بر ۶۰ درصد در بخش خدمات مشغول به کار هستند، به عبارتی تعداد شاغلین زن در بخش خدمات بالغ بر ۲ میلیون و ۲۱۴ هزار نفر است. سهم زنان از کل تعداد شاغلین بخش خدمات در بهار سال ۱۴۰۱ حدود ۱۸٫۴ درصد برآورد شده، در میان سه بخش خدمات، کشاورزی و صنعت این بیشتر سهم بانوان از تعداد شاغلین است. همان گونه که در سطور بالاتر نیز گفته شد، بخش خدمات در اشتغال بانوان نیز اثر بالایی دارد. لازم به ذکر است از نظر اشتغال زایی بخش خدمات مهم ترین بخش است، حدودی نیمی از شاغلین کل در این بخش کار می کنند. همچنین رشد مناسب اقتصادی رقم خورده در گروه خدمات باعث شده تا حدود نیم میلیون نفر به تعداد شاغلین بخش در بهار امسال نسبت به بهار ۱۴۰۰ افزوده شده است.

همچنین بررسی ها نشان می دهد از ۳ میلیون و ۷۸۲ هزار نفر شاغل در بخش کشاورزی حدود ۱۶٫۱ درصد سهم بانوان و ۸۳٫۹ درصد نیز سهم آقایان است. از کل تعداد شاغلین بخش صنعت ۸۸٫۹ درصد سهم مردان و ۱۱٫۱ درصد از شاغلین این بخش نیز سهم زنان است. با توجه به ماهیت بخش صنعت، در میان سه بخش اصلی اقتصاد، بیشترین سهم مردان از افراد شاغل در همین گروه رقم خورده است.

منبع: اکو ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *