مرداد ۵, ۱۴۰۳
آزارهای گشت ارشاد

بهارستان مقابل «گشت»؟

چند روز از فوت مهسا امینی گذشته و اخبار و حاشیه‌های این موضوع همچنان داغ است. حادثه چنان تأثر‌برانگیز بوده که در روز گذشته هم رئیس قوه قضائیه درباره این رخداد تلخ سخن گفت و هم رئیس پلیس تهران بزرگ نشست خبری برگزار کرد تا جزئیات بیشتری را با خبرنگاران در میان بگذارد. یک نماینده مجلس نیز از طرحی خبر داد که بر اساس آن از آزارهای گشت ارشاد جلوگیری خواهد شد. اما مهم‌ترین خبر رسمی که روز گذشته منتشر شد، اعلام برکناری رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ بود که خبرگزاری برنا آن را منتشر کرد و نوشت: «خبرنگار خبرگزاری برنا کسب اطلاع کرد که در پی حادثه رخ‌داده برای مهسا امینی، به دستور سردار رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ، سرهنگ میرزایی رئیس پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ تا بررسی دقیق و کامل ابعاد پرونده مهسا امینی برکنار شد». اما شب گذشته پایگاه خبری پلیس رسما اعلام کرد خبر جابجایی یا عزل سرهنگ میرزایی در پلیس امنیت عمومی واقعیت ندارد.

 حذف آزارهای گشت ارشاد

مجلس و نمایندگان روز گذشته به ماجرای مرگ مهسا امینی واکنش نشان دادند و نماینده چابهار هم از تدوین طرحی خبر داد که بر اساس آن از آزارهای گشت ارشاد جلوگیری شود. به گزارش اعتماد‌آنلاین، معین‌الدین سعیدی‌ گفته: «گشت ارشاد باعث روگردانی مردم از حجاب شده است. این گشت هیچ محمل قانونی ندارد و مشخص نیست مبتنی بر کدام ردیف قانونی فعالیت می‌کند. تنها قانون حجاب وجود دارد که در آن اشاره‌ای به گشت ارشاد نشده است. از‌این‌رو گروهی از نمایندگان به دنبال آن هستند که با پایان تعطیلات مجلس طرحی را در این زمینه برنامه‌ریزی کرده تا مردم دیگر آزاری از گشت‌های ارشاد نبینند. برخی مسئولیت این فاجعه را متوجه شخص وزیر کشور می‌دانند،‌ اما به نظر من موضوع ریشه‌ای‌تر از عملکرد وزیر کشور است و باید سرچشمه‌ها را اصلاح کرد».

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها نیز خبر داده که گزارش نهایی این کمیسیون درباره مرگ مهسا امینی تا پایان این هفته به صحن مجلس ارائه خواهد شد.

در ‌همین‌ حال نماینده مردم سقز (زادگاه مهسا امینی) با تأکید بر ضرورت پیگیری این موضوع به ایسنا گفت: «همه ما از فوت خانم مهسا امینی که همشهری ما و خواهر تمام مردم ایران بود، ناراحت هستیم. ما از طریق ظرفیت‌های قانونی خواستار روشن‌شدن ابعاد این موضوع هستیم. باید نوع برخوردی که با مسئله بدحجابی شده و ارشادی که صورت‌ گرفته است، روشن شود». بهزاد رحیمی افزود: «قطعا با این نوع حرکت‌ها و این شیوه برخورد با مسئله نه‌تنها به هدف خود نمی‌رسیم بلکه از هدف اصلی نیز دور می‌شویم. ما خواستار پیگیری جدی این موضوع هستیم و ابعاد آن باید روشن شود. اگر در این موضوع تخلفی هم صورت گرفته است، حتما باید افراد خاطی شناسایی شوند و برخورد لازم نیز صورت گیرد».

 مهسا در  ون شوخی می‌کرد

همچنین روز گذشته رئیس پلیس تهران در نشست خبری خود جزئیات فوت مهسا امینی را شرح داد. به گزارش ایسنا، حسین رحیمی گفت: «در هنگامی که خانم امینی برای انتقال به ون هدایت شدند، در درون ون تنها یک همکار خانم ما حضور داشته و بر اساس اظهارات دو نفر از خانم‌های دیگری که در ون با خانم مهسا امینی بودند، همگی در ون ساکت بودند و خانم امینی چند شوخی و مزاح نیز تا قبل از رسیدن به مقر پلیس و حضور در کلاس‌های آموزشی انجام دادند».

او با اشاره به فیلم منتشر‌شده از لحظه ورود خانم امینی به مقر پلیس امنیت اخلاقی عنوان کرد: «در این فیلم نشان داده می‌شود این خانم با همکار ما صحبت و در مورد ایراد ظاهری خودشان سؤال می‌کند که همکار ما اعلام می‌کنند ساپورتی که ایشان پوشیده‌اند، ایراد دارد که پس از این مکالمه حال ایشان به هم می‌خورد و در مدت یک دقیقه بهیار و پرستار مستقر در مقر پلیس، بالای سر ایشان حاضر می‌شوند و بعد اورژانس می‌آید و کار احیا انجام می‌شود. در حقیقت هفت یا هشت دقیقه بعد همکاران ما تقاضای آمبولانس اورژانس می‌کنند و به همراه بهیار پرستار مقیم در پلیس چهار نفر از همکاران اورژانس نیز بحث رسیدگی و احیای ایشان را دنبال می‌کنند». او ادامه داد: «او یک ‌بار در داخل مقر پلیس احیا‌ می‌شو‌د و دو بار هم این کار در بیمارستان انجام می‌شود. بی‌تردید آنچه ‌برای نجات جان یک انسان نیاز بوده، در پلیس انجام شده و به بیمارستان کسرا که نزدیک‌ترین بیمارستان به مقر پلیس بوده منتقل می‌شوند و ما زمان انتقال را پنج دقیقه پیش‌بینی می‌کردیم اما دوستان اورژانس اعلام کردند که ظرف مدت دو دقیقه به بیمارستان منتقل شده است».

او ادامه داد: «ظرف مدت یک تا دو ساعت خبر به بنده و فرماندهی کل فراجا رسید و نخستین کسی که با خانواده ایشان تماس حاصل کرد، فرماندهی کل فراجا بود. ایشان دستوراتی را در همان ساعات اولیه صادر کردند مبنی بر اینکه این دختر فرزند من است و هر‌ کاری که لازم است، انجام دهید. در وهله‌ دوم دستور دادند به خانواده این دختر اطلاع داده شود و تیم‌های بازرسی کل موضوع را بررسی و اگر قصوری وجود دارد، به‌صورت کامل بررسی شود. این دستوراتی بود که فرماندهی کل فراجا به بنده ابلاغ کردند و همگی آنها با جدیت دنبال شد».

 امکان انتشار کامل فیلم وجود ندارد

رحیمی با اشاره به فیلم این حادثه عنوان کرد: «تمام فیلم‌ها با خانواده مهسا امینی به‌صورت طولانی‌مدت و کامل بازبینی شده اما امکان انتشار فیلم کامل در رسانه‌ها وجود ندارد. 

بر اساس اطلاعات و بررسی‌های ما از طرف تیم عملیاتی گشت امنیت اخلاقی در این حادثه هیچ قصوری انجام  نشده است».

سردار رحیمی ادامه داد: «قطعا حتی تلنگر هم به خانم مهسا امینی زده نشده و هیچ قصوری از سوی پلیس صورت نگرفته است. بی‌تردید افراد هنگامی که با گشت امنیت اخلاقی برخورد می‌کنند، وضعیتی دارند و وقتی به داخل مقر پلیس امنیت اخلاقی منتقل می‌شوند، طبیعتا وضعیت ظاهری دیگری دارند. بی‌تردید افرادی که حجاب اسلامی را رعایت نمی‌کنند، باید به دستگاه قضائی معرفی شوند اما ما این کار را نمی‌کنیم و برای آنها کلاس‌های آموزشی برگزار می‌کنیم. عدم رعایت شئونات اسلامی بین دو تا شش ماه زندانی دارد، اما ما آموزش مختصری می‌دهیم و تعهدی مبنی بر عدم تکرار این موضوع از افراد اخذ می‌کنیم».

دوربین‌های البسه پلیس نقص دارند

فرماندهی انتظامی تهران بزرگ همچنین درباره استفاده از دوربین‌های البسه برای گشت امنیت اخلاقی گفت: «قبل از این حادثه نیز گشت‌های امنیت اخلاقی مجهز به دوربین البسه بودند، اما بعضا نقصی در استفاده از این دوربین‌ها وجود دارد. در هنگام هدایت خانم امینی به ون امنیت اخلاقی چهار خانم و دو آقا یعنی مجموعا شش نفر همراه هم بودند که سه خانم با تذکر مشکل‌شان قابل رفع بود و در صحنه پس از تذکر و اصلاح رفتند؛ در‌صورتی‌که در وهله اول این خانم‌ها نیز مشمول قانون رعایت شئونات اسلامی بودند اما مشکل‌شان قابل رفع بود و رفتند. نه چهار خانم و نه دو آقا در این موضوع هیچ مقاومتی نکردند و خود خانم مهسا امینی در این موضوع مقاومتی نداشت». سردار رحیمی تأکید کرد: «عدم استفاده از دوربین البسه نقص بوده و ما با توجه به اظهارات خانم‌های درون ون و اطلاعات رسیده مطمئن هستیم که تیم عملیاتی ما هیچ قصوری انجام نداده است». او همچنین در پاسخ به سؤالی درباره مدت‌زمان حضور خانم مهسا امینی در مقر پلیس امنیت اخلاقی افزود: «ایشان بین ۳۰ تا ۳۸ دقیقه در مقر پلیس حضور داشتند».

فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در‌باره انتشار برخی ویس‌ها در فضای مجازی نیز گفت: «ویس‌هایی را که منتشر می‌شوند مورد توجه قرار ندهید. ضد انقلاب در داخل و خارج فعال شده و بی‌تردید خانواده مهسا امینی برای ما محترم است. شخص فرماندهی کل فراجا، سردار اشتری، اولین نفری بود که با این خانواده صحبت کرد ولی ویس‌های منتشر‌شده در فضای مجازی را مورد توجه قرار ندهیم».

منبع: شرق

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *