تیر ۲, ۱۴۰۳
تاریخچه فوتبال زنان

تاریخچه فوتبال زنان به روایت تصویر

در تاریخچه فوتبال زنان میبینیم که برخلاف همه پیش داوری ها، فوتبال زنان بر قدرت و محبوبیت خود افزوده است. هواداران به فراخوان زنانی که می‌خواستند این ورزش را انجام دهند که تا همین اواخر فقط برای مردان بود، پاسخ دادند. نهمین رقابت‌های جام جهانی فوتبال زنان در قاره استرالیا به میزبانی استرالیا و نیوزلند از ۲۰ جولای ۲۰۲۳ برگزار شده است. در حاشیه این بازی ها نگاهی به قدیمی ترین تصاویر موجود از فوتبال زنان در دنیا می‌اندازیم.

بسیاری از ما تمایل داریم فکر کنیم که فوتبال زنان ممکن است رشته‌ای باشد که از اروپا شروع شده است. با این حال، تاریخدانان تاریخ آن را به چین در زمان سلسله هان باز می‌گردانند.

بریتانیای کبیر ویکتوریایی، نیمه دوم قرن نوزدهم. JSTOR Daily نقل می کند که زنان می خواستند فوتبال بازی کنند اما با آن مخالف بودند.

یکی دیگر از اسناد آرشیوی نشان می دهد که اولین مسابقه در ۲۳ مارس ۱۸۹۵ در لندن برگزار شد و توسط باشگاه فوتبال بانوان بریتانیا سازماندهی شد. این شرکت توسط نتی هانیبال (تصویر)، یک فعال حقوق زنان تأسیس شده بود. او به عنوان کاپیتان تیم شمال در زمین حضور داشت که با نتیجه ۷-۱ مقابل جنوب پیروز شد.

اسکاتلندی ها معتقدند که اولین مسابقه فوتبال زنان در سال ۱۸۹۲ در گلاسکو برگزار شد. آنها هیچ مدرک قطعی برای اولین بودن ندارند، اما آنها این عکس را از سال ۱۸۹۵ در سوابق اتحادیه فوتبال اسکاتلند دارند.

در دهه‌های ۱۹۱۰ و ۱۹۲۰، زنان در چندین کشور غربی واقعاً رأی آوردند. و برخی نیز باید فوتبال بازی کنند! یکی از پیشگامان فوتبال زنان، جی. هریس، بهترین بازیکن تیم فوتبال زنان انگلستان در سال ۱۹۲۰ است.

در زمان پایان جنگ، آداب و رسوم تغییر کرده بود، اما اتحادیه فوتبال انگلیس از پذیرش زنان در زمین خودداری کرد. در پاسخ، بازیکنان زن فوتبال، اتحادیه فوتبال بانوان انگلیس را تأسیس کردند و به بازی خود ادامه دادند. با این حال، آنها مجبور به استفاده از زمین های راگبی و دیگر اماکن ورزشی شدند.

مورخان تمایل دارند موافق باشند که با جام جهانی ۱۹۶۶ انگلستان، فوتبال به یک پدیده جهانی تبدیل شد. همچنین لحظه ای بود که فوتبال زنان دوباره شروع به اوج گیری کرد.

موج دوم فمینیسم در اواخر دهه ۶۰، فراخوان آنها را برای حقوق برابر، چه در داخل و چه خارج از زمین، تقویت کرد. در سال ۱۹۶۹، اتحادیه فوتبال انگلیس سرانجام تیم های زنان را در این ورزش پذیرفت.

در سال ۱۹۷۱، یوفا فوتبال زنان را نیز پذیرفت. در همین حال، مسابقات قهرمانی زنان در چندین کشور با ژاپن و ایالات متحده به عنوان پیشگامان شروع به ظهور کرد. اولین تورنمنت اروپایی زنان یوفا در سال ۱۹۸۲ برگزار شد و تیم برنده آن سوئد بود.

در سال ۱۹۹۲ اولین جام جهانی بانوان برگزار شد. از آن زمان به بعد این ورزش به یک پدیده جهانی تبدیل شد. از سال ۱۹۹۶، المپیک شامل فوتبال زنان نیز شده است.

با وجود همه این دستاوردها، فوتبال هنوز دنیای مردانه است. زنان با بازی کردن پول بسیار کمتری کسب می کنند. نابرابری که ستاره هایی مانند مگان راپینو سعی در اصلاح آن دارند.

علاوه بر این، زنان نیز باید در سازماندهی ورزش با دگرگونی فرهنگی دست و پنجه نرم کنند. به عنوان مثال، جوزف بلاتر زمانی که رئیس فیفا بود، گفت که بازیکنان زن فوتبال باید شورت کوتاه‌تر و پیراهن‌های بدون آستین بپوشند تا مخاطبان بیشتری را جذب کنند.

برخلاف همه پیش داوری ها، فوتبال زنان بر قدرت و محبوبیت خود افزوده است. هواداران به فراخوان زنانی که می‌خواستند این ورزش را انجام دهند که تا همین اواخر فقط برای مردان بود، پاسخ دادند.

منبع: MSN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *