مرداد ۳, ۱۴۰۳
جام جهانی 2023 زنان

جذاب‌ترین جام جهانی زنان

بدون شک می‌توان جام جهانی ۲۰۲۳ زنان را بهترین جام جهانی برگزار شده برای زنان در ادوار تاریخ دانست.

 جام جهانی ۲۰۲۳ زنان را می‌توان جام شگفتی‌ها و اولین‌ها نامید. پیش از شروع این تورنمنت اعلام شد که این جام جهانی با تغییراتی گسترده نسبت به جام‌های جهانی قبلی آغاز خواهد شد. اولین جام جهانی زنان با حضور ۳۲ تیم و اولین جام جهانی به میزبانی دو کشور (استرالیا و نیوزلند). افزایش چندین برابری جوایز مسابقات و چند تغییر مثبت دیگر در ساختار برگزاری مسابقات، موجب تفاوت این جام با جام‌های قبلی شده بود و در ادامه رقم خوردن شگفتی‌های بسیار در ادامه رقابت‌ها، سبب جذابیت بیش از پیش جام جهانی زنان شد. در این گزارش به مهم‌ترین فکت‌های جام جهانی ۲۰۲۳ خواهیم پرداخت که در ادامه می‌توانید آن را بخوانید.

۱- میزبانی مشترک، جایزه ۱۰۰ میلیون دلاری، بازی در زمین استاندارد و حضور ۳۲ تیم
همانطور که در ابتدای این گزارش به آن اشاره کردیم، این نخستین جام جهانی با حضور ۳۲ تیم بود. فیفا همچنین برای نخستین بار از الزام استفاده از زمین‌هایی با ابعاد استاندارد برای مسابقات زنان گفته بود. جایزه این مسابقات نیز با رشدی چشمگیر به ۱۱۰ میلیون دلار رسیده بود که در مقایسه با جام جهانی ۲۰۱۹ که ۳۰ میلیون دلار جایزه داشت؛ افزایش چشمگیری پیدا کرده بود، اگرچه در آخرین جام جهانی مردان که به میزبانی قطر برگزار شد؛ جایزه‌ای ۴۰۰ میلیون دلاری برای تیم‌ها در نظر گرفته شده بود. همچنین این نخستین بار بود که فیفا برگزاری جام جهانی زنان را مشترکا به دو کشور اعطا کرده بود که در نوع خود جالب توجه بود.

جام جهانی 2023 زنان

۲-  صعود مراکش، دختران ایران را امیدوار کرد

یکی از شگفتی‌های جام جهانی ۲۰۲۳، در همان ابتدا در گروه H رقم خورد. جایی که مراکش با هدایت رینالد، با ۶ امتیاز از گروه خود به دور حذفی صعود کرد. مراکش که در رنکینگ ۷۲ تیم های برتر جهان قرار داشت و اولین حضور خود را در جام جهانی تجربه می‌کرد؛ درحالی موفق شد از گروه هشتم جام جهانی، با شش امتیاز بعد از کلمبیا به دور بعدی صعود کند که در همین گروه تیم‌هایی مثل آلمان و کره جنوبی موفق به صعود به دور بعدی نشدند. مراکشی‌ها در کمال ناباوری در مرحله یک هشتم نیز از سد کلمبیا گذشتند و در یک چهارم حذف شدند. صعود مراکش به این مرحله از رقابت‌ها برای تیم ملی زنان ایران نیز الهام بخش بود چرا که درحال حاضر تیم ملی زنان ایران در رنکینگ فیفا جایگاه ۶۱ام را در اختیار دارند و ۱۱ پله بالاتر از مراکش ایستاده‌اند.

۳-  حذف آلمان و آمریکا، شگفتی‌های بعدی جام 
یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در مرحله گروهی رخ داد حذف آلمان در همان ابتدای راه بود. ژرمن‌ها که بعد از آمریکا، با دو قهرمانی در هشت دوره قبلی در دوره‌های متوالی ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷ و یک مقام سومی در سال ۱۹۹۵، دومین تیم پر افتخار این جام بودند؛ در این دوره از مسابقات در گروه هشتم با تیم‌های کلمبیا، مراکش و کره‌جنوبی هم‌گروه شدند. آلمان در نخستین بازی خود مقابل مراکش، این تیم را با شش گل درهم کوبید تا به نظر برسد یکی از مدعیان اصلی برای فتح جام نهم است، اما در ادامه راه، شکست ناباورانه دو بر یک برابر کلمبیا و تساوی یک بر یک برابر کره جنوبی که هیچ شانسی برای صعود نداشت، موجب حذف آن‌ها با چهار امتیاز شد.
تنها دو روز بعد از حذف آلمان از جام جهانی، آمریکا هم که در دور گروهی با خوش‌شانسی و فقط با یک برد و دو تساوی راهی مرحله حذفی شده بود، برابر سوئد نمایش درخشانی نداشت و در ضربات پنالتی برابر این تیم از جام جهانی حذف شد. آمریکایی‌ها که در دو دوره قبلی یعنی سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹ فاتح جام جهانی زنان بودند و در تمام هشت دوره قبلی جزو سه تیم برتر قرار داشتند، در این دوره برای هت‌تریک قهرمانی پا به مسابقات گذاشتند اما موفق ظاهر نشدند.

جام جهانی 2023 زنان

۴-  خداحافظی با تاثیرگذارترین زن فوتبالیست جهان
مگان راپینو؛ ستاره بی‌بدیل سال‌های اخیر آمریکا که دو قهرمانی در جام جهانی را در کارنامه خود دارد و درگیری‌های او با ترامپ، سر و صدای زیادی را در فضای مجازی ایجاد کرده بود. پیش از این اعلام کرده بود که بعد از جام جهانی ۲۰۲۳ با فوتبال ملی خداحافظی خواهد کرد و بعد از حذف زودهنگام آمریکا، راپینو نیز با مستطیل سبز وداع کرد. راپینو یک بار برنده توپ طلای جهان شده است و دو بار کفش طلای فوتبال زنان را از آن خود کرده است. از اقدامات جالب توجه کاپیتان تیم ملی آمریکا می‌توان به تلاش برای برابری دستمزد فوتبالیست‌های زن و مرد اشاره کرد که در نهایت نیز با موفقیت او همراه شد.

۵-  یک توافق هیجان انگیز؛ مرد و زن به یک اندازه پاداش می‌گیریم
بر اساس توافق‌ رسمی تیم‌های زنان و مردان آمریکا با فدراسیون فوتبال این کشور، تمام جوایز حاصل از جام جهانی قطر و جام جهانی ۲۰۲۳ زنان به طور مشترک میان دو تیم ملی زنان و مردان این کشور تقسیم خواهد شد. نکته قابل توجه در خصوص این جوایز این است که تیم ملی مردان آمریکا با حضور در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی قطر و علی رغم شکست برابر هلند با نتیجه سه بر یک، ۱۳ میلیون دلار جایزه توسط فیفا دریافت کرد و تیم ملی زنان این کشور با حضور در همین مرحله و حذف برابر سوئد، ۱ میلیون و ۸۷۰ هزار دلار جایزه دریافت خواهد کرد و در واقع جمع این مبلغ و تقسیم آن میان بازیکنان دو کشور، به نفع ستاره‌های تیم ملی زنان خواهد بود.

جام جهانی 2023 زنان

۶-  پنجمین تیم قهرمان، اسپانیا به جمع ما خوش آمدی
تا پیش از جام جهانی ۲۰۲۳، هشت جام جهانی زنان برگزار شده بود که در طول این هشت دوره چهار بار آمریکا موفق به فتح عنوان قهرمانی شده بود. آلمان دو بار، نروژ و ژاپن هم هرکدام یک بار فاتح جام جهانی زنان شده بودند. اما بلافاصله بعد از اتمام مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی ۲۰۲۳، مشخص بود که یک قهرمان جدید در انتظار فوتبال زنان است. استرالیا، اسپانیا، انگلیس و سوئد هیچکدام در گذشته موفق به کسب عنوان قهرمانی این مسابقات نشده بودند و در جام جهانی ۲۰۲۳، در جمع چهار تیم برتر قرار گرفتند. اسپانیا با قهرمانی در این تورنمنت، به پنجمین تیمی تبدیل شد که موفق به کسب این افتخار می‌شود. ضمن اینکه با قهرمانی اسپانیا در جام جهانی زنان، این کشور به همراه آلمان به تنها کشورهای جهان تبدیل شدند که هم در جام جهانی زنان و هم در جام جهانی مردان موفق به قهرمانی شده‌اند.

۷-  رکورد ویژه؛ نقش پر رنگ بارسلونا در فینال جام جهانی زنان
بارسلونا به عنوان قهرمان لیگ قهرمانان اروپا در فوتبال زنان، ستاره‌های بسیاری از کشورهای مختلف به ویژه اسپانیا را در خود جای داده است. یکی از نکات جالب توجه در دیدار فینال بین دو تیم انگلیس و اسپانیا مربوط به همین موضوع بود. این مسابقه که در استرالیا آره‌نا برگزار می‌شد، توسط یازده ستاره بارسلونا تسخیر شده بود. اسپانیا در این مسابقه،  از ۸ بازیکن بارسلونا در ترکیب اصلی خود استفاده کرده است و در سوی مقابل انگلیس هم در دروازه، خط دفاع و خط هافبک خود، از سه بازیکن بارسلونا بهره می‌برد.

منبع: ورزش سه

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *