تیر ۲۶, ۱۴۰۳
حق بیمه نامه زنان خانه دار

چگونگی ثبت نام بیمه زنان خانه دار در سال ۱۴۰۱

خانم‌هایی که در سازمان‌ها یا کارگاه‌های دولتی یا خصوصی کار می‌کنند مشمول قانون کار و رفاه اجتماعی بوده و تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند.

سازمان تامین اجتماعی برای اینکه بتواند برای زنانی که در خانه فعالیت می‌کنند و تحت پوشش هیچ یک از بیمه‌ها نیستند، مزیت و پوشش ایجاد کند، طرح بیمه زنان خانه دار را عنوان کرد. این بیمه نامه از سال ۱۳۸۷ فعالیت خود را آغاز کرده و برای تحت پوشش بودن باید یکسری شرایط داشت. اگر شما هم جزو خانم‌هایی هستید که در هیچ کارگاهی فعالیت نمی‌کند و به خانه داری مشغول‌اید تا انتهای این متن همراه ما باشید تا با شرایط و چگونگی پرداخت حق بیمه نامه زنان خانه دار بیشتر آشنا شوید.

بیمه زنان خانه دار چیست؟

به طور حتم همه زنان جامعه در خارج از خانه مشغول به فعالیت نیستند و نمی‌توانند از شرایط و مزیت‌های بیمه اجباری تامین اجتماعی بهره‌مند شوند. بنابراین سازمان تامین اجتماعی طرح بیمه زنان خانه دار را برای سایر افراد طراحی کرده تا بتوان نگرانی‌های زمان کهنسالی و پیری را برای تامین هزینه‌های مالی کاهش داد. تخمین زده شده که تقریبا چهل و دو میلیون نفر از جمعیت جامعه بیمه مربوط به این سازمان داشته و از خدمات آن بهره‌مند می‌شوند. همچنین سه و نیم میلیون نفر بازنسشته و مستمری بگیر این سازمان هستند. بیمه‌گزاران تامین اجتماعی و بازنشستگان از خدمات مالی و رفاهی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی استفاده می‌کنند.

هر شخصی که کد بیمه داشته باشد و نامش در فهرست بیمه شرکت‌ها و سازمان‌های حقوقی رد شده باشد، به وی دفترچه تعلق گرفته و از امتیازات متعدد این بیمه بهره‌مند می‌شود. همچنین بسیاری از زنان خانه دار برای استفاده از خدمات درمانی تحت پوشش بیمه نامه همسر یا فرزندان خود هستند که همین موضوع می‌تواند یک تهدید برای زنان خانه دار باشد. نکته مهم این است که در این شرایط نمی‌توان ادعا کرد که می‌توان در آینده شرایط بازنشستگی داشت بلکه با توجه به قوانین تامین اجتماعی، بیمه شده اصلی می‌تواند بعد از پرداخت سال‌های حق بیمه از شرایط بازنشستگی استفاده کند. با توجه به توضیحاتی که داده شد، سازمان تامین اجتماعی برای رفاه بانوانی که در خانه مشغول خانه داری هستند فکری کرد و بیمه زنان خانه دار را طراحی و اجرا کرده است. در این بیمه نامه زنان خانه دار با توجه به یکسری شرایط و پرداخت حق بیمه می‌توانند از خدمات بازنشستگی، درمانی، ازکارافتادگی و مستمری بهره‌مند شوند. شرایط استفاده از این بیمه نامه را در ادامه توضیح خواهیم داد.

در چه سنی می‌توان از بیمه زنان خانه دار استفاده کرد؟

اولین شرط احراز بیمه خانم‌های خانه دار، شرایط سنی آن‌ها است. خانم‌های خانه‌داری می‌توانند از این بیمه‌نامه استفاده کنند که سن آن ها حد فاصل ۱۸ تا ۵۰ سال باشد. بنابراین ثبت نام بیمه زنان خانه دار برای خانم‌هایی که سن آن‌ها کمتر یا بیشتر از آن باشند، با محدودیت مواجه است.

بیمه زنان خانه دار چه مزیت‌هایی دارد؟

بیمه تامین اجتماعی سعی کرده که بیشترین مزیت‌ها را برای بیمه نامه زنان خانه دار در نظر گیرد تا تفاوتی با سایر بیمه نامه‌ها ایجاد نشود. در حقیقت بیمه شده‌های این بیمه نامه می‌توانند با نوع پرداخت حق بیمه انتخابی خود از مزیت‌های از کارافتادگی، پرداخت کمک هزینه برای انجام امور فوت و همچنین مستمری بازنشستگی استفاده کنند. تنها نکته مهمی‌ که باید بدانید این است که در این بیمه نامه از کمک هزینه ازدواج و بیماری در دوران بارداری نمی‌توان استفاده کرد. همچنین خدمات درمانی افراد تحت پوشش بیمه نامه زنان خانه دار با فرانشیز ۱۰ درصد و ۳۰ درصد خواهد بود. پوشش درمانی برای فرزندان یکی دیگر از مزیت‌های بیمه زنان خانه دار است. البته که این شرایط در صورتی امکان‌پذیر است که فرزند زیر مجموعه پدر نبوده و مشمول پوشش بیمه پدر نباشد.

تفاوت حق بیمه پرداختی در بیمه زنان خانه دار

پرداختی حق بیمه در بیمه نامه زنان خانه دار، میزان دریافتی مستمری و شرایط پوشش بیمه نامه را تغییر خواهد داد. در این بیمه نامه سه طرح پرداخت حق بیمه در نظر گرفته شده تا بیمه‌گزار با توجه به شرایط خود بتواند این بیمه نامه را خریداری کند. با توجه به این شرایط میزان ۱۲، ۱۴ و ۱۸ درصدی برای پرداخت حق بیمه در نظر گرفته شده تا تفاوت‌هایی در شرایط فوت فرد ایجاد شود.

در نرخ ۱۲ درصدی اگر بیمه شده قبل از اتمام بازه پرداخت حق بیمه فوت کند، هیچ مستمری به خانواده وی تعلق نمی‌گیرد، اما چنانچه در صورت پرداخت کامل ماه‌های در نظر گرفته شده در بیمه نامه فوت کند، خانواده می‌توانند از مستمری آن استفاده کنند. با پرداخت ۱۴ درصد حق بیمه، شرایط متفاوت خواهد بود. در این شرایط اگر فوت فرد بیمه ‌شده قبل یا بعد از پرداخت کامل حق بیمه و رسیدن به بازنشستگی باشد، مستمری به خانواده بیمه شده پرداخت خواهد شد.

به طور حتم هرچه میزان پرداختی حق بیمه بیشتر شود، مزیت‌های بیمه نامه هم بیشتر خواهد شد. در پرداخت حق بیمه ۱۸ درصدی علاوه بر استفاده از مزیت‌های حق بیمه ۱۴ درصدی می‌توان تحت پوشش خدمات درمانی و همچنین مستمری از کارافتادگی قرار گرفت.

چه مدارکی برای خرید بیمه زنان خانه دار نیاز است؟

با توجه به اینکه هر بیمه نامه‌ای برای صدور نیاز به یکسری مدارک دارد بهتر است بدانید که بیمه زنان خانه دار هم باید کارشناسی شود و بعد از تحویل مدارک مورد نیاز شرایط برای تهیه بیمه نامه فراهم شود. مدارک مورد نیاز برای بررسی وضعیت بیمه شده عبارتند از:

شناسنامه و کپی از تمامی صفحات شناسنامه

کارت ملی و کپی کارت ملی

تکمیل فرم مربوط به بیمه زنان خانه دار

یک عکس ۳*۴

دقت کنید اگر شما جزو افرادی هستید که زیر مجموعه خدمات درمانی همسر یا فرزندان خود نیستید می‌توانید درخواست دفترچه درمانی هم داشته باشید. تنها نیاز است که هنگام پر کردن فرم مربوطه بیمه نامه، قسمت استفاده از خدمات درمانی را انتخاب کنید.

چه افرادی می‌توانند بیمه زنان خانه دار را تهیه کنند؟

برای اینکه بتوان بیمه زنان خانه دار را خریداری کرد باید توجه داشت که یکسری شرایط باید برقرار باشد تا میزان ریسک بیمه نامه بررسی شده و با توجه به آن نرخ بیمه نامه مشخص شود. از این رو شرایط خاص برای افراد در نظر گرفته شده به شرح زیر است:

خانم‌هایی که در کارگاه‌هایی فعالیت ‌می‌کنند که مشمول قوانین بیمه ‌تامین اجتماعی نیستند.

خانم‌هایی که در سال‌های گذشته در سازمان یا کارگاهی فعالیت ‌می‌کردند و سابقه بیمه دارند، اما در حال حاضر تحت پوشش هیچ بیمه ‌تامین اجتماعی نبوده و مشغول خانه داری هستند.

بانوان خانه دار که در هیچ سازمان یا مجموعه‌ای استخدام و مشغول به کار نیستند.

شرایط بازنشستگی در بیمه زنان خانه دار

بعد از بررسی‌های لازم برای تحت پوشش بودن در بیمه زنان خانه دار، شرایط مختلفی وجود دارد که قابل بررسی بوده و با توجه به آن می‌توان شرایط بازنشستگی و حق بیمه نامه را در نظر گرفت. این شرایط به شرح زیر است:

داشتن ۵۵ سال سن و حداقل ۵ سال سابقه که متناسب با سنوات پرداخت بیمه باشد.
خانم‌هایی با سن ۵۵ سال که حداقل ۲۰ سال سابقه دارند.

خانم‌های دارای ۲۰ سال سابقه، بدون شرط سنی بازنشستگی برای جانبازان در نظر گرفته شده است.

خانم‌هایی که سن ۴۵ سال دارند و سابقه آن‌ها حداقل ۳۰ سال است.

خانم‌ها با ۳۵ سال سابقه بدون شرط سنی ‌می‌توانند این بیمه‌نامه را خریداری کنند.
خانم‌هایی که حداقل ۲۰ سال سابقه و ۴۵ سال سن دارند. (برای معلولان عادی)

افرادی که دارای سن ۴۲ برای مشمولیت قانون کار با حداقل ۲۰ سال سابقه کار داشته باشند.
خانم‌هایی که دارای ۲۰ سال سابقه متوالی یا ۲۵ سال سابقه متناوب و در شرایط سخت و زیان آور مشغول به کار هستند.

همچنین دو نکته برای بانوان با شرایط ۵۵ سال وجود دارد که به شرح زیر است:

خانم‌ها با ۵۵ سال سن و سابقه پرداخت بیمه بین ۱۰ الی ۲۰ سال ‌می‌توانند درخواست بازنشستگی داشته باشند، اما در نظر بگیرید که مشمول پرداخت ۳۰ روز کامل مستمری نخواهند بود و با توجه به سنوات و مستمری می‌توانند بین ۱۰ تا ۲۰ روز را به عنوان دریافتی داشته باشند.

خانم‌ها با ۵۵ سال سن و سابقه زیر ۱۰ سال می‌توانند با پرداخت حق بیمه سال‌های باقی‌ مانده تا ۱۰ سال، شرایط بازنشستگی را برای دریافتی ۱۰ روز فراهم کنند.

به طور کلی بهتر است، اگر مشمول شرایط بیمه زنان خانه دار هستید، این بیمه نامه را خریداری کنید و از مزیت‌های آن بهره‌مند شوید. همچنین در صورت هرگونه ابهام درباره این بیمه نامه به مجله سایت بیمه دات کام مراجعه کنید و از مطالب این کارگزاری آنلاین خرید بیمه به سوالات خود پاسخ دهید.

منبع: همشهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *