تیر ۲۶, ۱۴۰۳
دستمزد زنان

سازمان بین المللی کار: دستمزد زنان ۲۰ سال تغییر نکرده است!

ایسنا نوشت: سازمان بین‌المللی کار اعلام کرد که مشاغل و دستمزد زنان در ۲۰ سال گذشته تغییر چندانی نکرده است.

گزارش جدید سازمان بین‌المللی کار نشان می‌دهد که زنان علاوه بر دریافت دستمزد کمتر، برای یافتن کار نسبت به مردان با مشکلات بیشتری مواجه هستند.

سازمان بین‌المللی کار اعلام کرد که شکاف شغلی برای زنان، واقعیتی سخت و مخرب در بازار کار جهانی است اما در کشورهای در حال توسعه نگران‌کننده است. تقریباً یک زن از هر چهار زن در سراسر جهان قادر به یافتن شغل نیست، در حالی که این رقم در مردان ۱۶.۶ درصد است.

آژانس سازمان ملل‌متحد اعلام کرد که ۱۵ درصد از زنان سن کار در سراسر جهان مایل به کار کردن هستند اما شغلی ندارند، در حالی که این رقم در مردان ۱۰.۵ درصد است و سطح بیکاری برای هر دو جنس بسیار مشابه است. مسئولیت‌های شخصی و خانوادگی از جمله دلایلی است که زنان در جستجوی کار به طور نامتناسبی تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند. این فعالیت‌ها نه تنها می‌تواند مانع از اشتغال آنها شود، بلکه از جستجوی فعال برای کار یا در دسترس‌ بودن برای کار در کوتاه‌مدت نیز جلوگیری می‌کند.

سازمان بین‌المللی کار با تأکید بر اینکه شکاف جنسیتی مشاغل بین سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۲۲ تقریباً بدون تغییر باقی مانده است. در سطح جهانی، به ازای هر دلار درآمد نیروی کار مردان، زنان تنها ۵۱ سنت درآمد داشتند.

تفاوت‌های قابل‌توجهی بین مناطق وجود دارد؛ به‌طوری‌که کشورهای با درآمد کم و متوسط پایین‌تر، نابرابری جنسیتی بسیار بدتری را در درآمد مشاهده می‌کنند و زنان به ترتیب ۳۳ سنت و ۲۹ سنت بر دلار درآمد دارند و در کشورهای با درآمد بالا و درآمد متوسط بالا، درآمد نسبی نیروی کار زنان به ترتیب به ۵۸ و ۵۶ سنت به ازای هر دلاری است که مردان به دست می‌آورند.

بر اساس گزارش ویفروم، سازمان بین‌المللی کار گفت: عدم تعادل جنسیتی در دسترسی به شغل و شرایط کار بیشتر از آن چیزی است که قبلاً تصور می‌شد.

طبق اعلام آژانس کار سازمان ملل، نرخ بیکاری جهانی در سال ۲۰۲۲ به ۵.۸ درصد رسید که کمتر از میانگین نرخ‌های دو دهه قبل از همه‌گیری بود و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۳ در این سطح باقی بماند.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *