مرداد ۲, ۱۴۰۳
وزیر زن

زنان در قطار کابینه رئیسی؟

سجاد جنت‌آبادی

حضور زنان در کابینه سیدابراهیم رئیسی تبدیل به یک سوال اساسی از وی شده است. برخی از فعالان سیاسی معتقدند وقتی که در دولت
حسن روحانی زنان نتوانستند به وزارتخانه راه پیدا کنند، چگونه می‌شود در دولت رئیسی به کابینه راه پیدا کنند. حال با این اوصاف برخی فعالان سیاسی هم معتقدند که مجلس یازدهم با‌توجه به همسویی خوبی که با دولت رئیسی دارد، قطعا با حضور زنان در کابینه دولت موافقت خواهد کرد. در همین رابطه
«الهام فخاری» عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با 
«آرمان ملی» این احتمال را می‌دهد که با‌توجه به اتحاد مجلس یازدهم و دولت رئیسی احتمال حضور زنان در کابینه دولت آینده وجود خواهد داشت.
  نادیده گرفته شدن زنان 
زنان در ‌سال گذشته همواره از ناملایمات در عرصه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی رنج برده‌اند. آنها برای از حضور در ورزشگاه تا حتی حضور در کابینه دولت با چالش‌های زیادی روبه‌رو بوده‌اند. زنان همیشه برای رسیدن به خواسته‌های خود در صــف مقدم حضور داشتنــد. تاریخچه حضور و نقش زنــان در دولت‌های پــس از انقلاب به دولت اصــلاحـــات و دوره ریاست‌جمهوری سید‌محمد خاتمی می‌رسد. جایی که معصومه‌ابتکـــار، ریاست سازمان محیــط ‌زیست را به ‌دست گرفتــه و پس از او بـــا تاســـیس مرکـــز مشارکــت زنان ریــاست‌جـمهــــــوری، 
زهرا شجاعی به ریاست این مرکز انتخاب شد. در دولت احمدی‌نژاد انتصاب‌ها گسترش یافت و برای نخستین‌‌بار یک زن هر چند مدتی کوتاه به وزارت راه یافت. مرضیه وحید‌دستجردی زنی بود که نامش در دولت احمدی‌نژاد به عنوان وزیر بهداشت مطرح و خیلی زود از این منصب کنار گذاشته شد. اما در دولت روحانی باوجود همه وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی یک وزیر زن در کابینه‌اش نداشت، اما اکنون همه منتظرند تا ببینند دولت سیدابراهیم رئیسی می‌تواند تابوی حضور وزیر زن را در دولتش بشکند یا او هم مانند روحانی زنان را به پست معاون رئیس‌جمهور منصوب خواهد کرد.
 رای اعتماد مجلس به وزیر زن؟
حضور وزیر زن در کابینه سیدابراهیم رئیسی به یک سوال بسیار جدی تبدیل شده است. رئیسی برای اینکه بتواند نظر اکثریت مردم را به خود جلب کند، باید حداقل یک وزیر زن به مجلس یازدهم معرفی کند. نکته جالب اینجاست مجموع  اصلاح‌طلبان و حتی اصولگرایان بر این مساله اعتقاد دارند که رئیسی نمی‌تواند از مجلس یازدهم برای یک وزیر زن رای اعتماد بگیرد. در این راستا زهرا نژاد‌بهرام عضو شورای شهر تهران گفت: در مقطعی حتی ما چهار زن در کابینه داشتیم و این انتظار و توقع جامعه به‌حدی رسیده که نمی‌توان کابینه را صددرصد مردانه کرد. در کابینه سه سطح نیرو داریم یک سطح وزرا هستند که در ارتباط با معرفی وزرا دور از انتظار است که خانمی پیشنهاد شود و اگر پیشنهاد شود، بعید است از مجلس تایید بگیرد و این مساله نگرشی است. شاید در جاهایی همراهی با دولت باشد ولی باور به مدیریت زنان در جامعه نهادینه نشده، به‌خصوص در ذهن طیفی که امروز اکثریت را در مجلس دارند. اما در سطح معاونان می‌توانند و چاره‌ای ندارند و باید از خانم‌‌ها استفاده کنند. دست رئیس‌جمهور در انتخاب معاونان باز است و نیازی به رای اعتماد ندارد و احتمالا آنجا این کار را انجام بدهند در سطوح نهادها و سازمان‌‌ها نیز این روند طی این دوره مسدود نخواهد شد و موضوع مدیریت زنان چندان به عقب بر‌نمی‌گردد.
 احتمال وزیر زن در دولت رئیسی
الهام فخـــاری عضو شــورای شهــر تهران نیز در گفت‌وگو با
 «آرمان ملی» درباره حضور زنان در کابینه سیدابراهیم رئیسی گفت: از نظر حقوق شهروندی و تخصصی هیچ منعی برای حضور زنان در کابینه دولت وجود ندارد. آقای‌رئیسی در زمان انتخابات ریاست جمهوری بر جایگاه و حضور زنان در دولت تاکید داشتند و امیدوارم رئیسی بتواند در کابینه پیشنهادی خود، حضور زنان در را در جایگاه وزارت تجربه کند. وی ادامه داد: این احتمال وجود دارد که رئیس‌جمهور منتخب بتواند از زنان متخصصی که با طیف فکری از نظر سیاسی با ایشان همراه هستند، در کابینه استفاده کنند. من حضور زنان در کابینه را یک ضرروت می‌دانم و امیدوارم آقای رئیسی حداقل بتواند یک زن را در کابینه خود داشته باشد. فخاری خاطرنشان کرد: سوابق کاری و صحبت‌هایی که آقای رئیسی بیان کردند، نشان می‌دهد که ایشان موافق حضور زنان در کابینه هستند و جایگاه ویژه‌ای برای زنان ایران قائل هستند و این حق را به رسمیت می‌شناسند. از نمایندگان در مجلس انتظار نمی‌رود که بخواهند ممانعتی برای حضور زنان در کابینه دولت داشته باشند و از بین نمایندگان خانم اصولگرای مجلس، فعالان سیاسی موثری هستند که با حضور زنان در دولت موافق هستند. از نظر سیاسی هم دولت و مجلس یازدهم با یکدیگر همسو هستند و به‌نظر نمی‌آید اختلافی برای حضور زنان در کابینه وجود داشته باشد.

منبع : آرمان ملی

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *