مرداد ۲, ۱۴۰۳
زهرا حسن زهی بانوی کارآفرین زاهدانی

احساس مسئولیتی که سفره زنان سرپرست خانوار را رنگین‌تر کرد

آبادی و آبادانی محدود به مرز و منطقه نیست، این رسالت خیلی از سازمان های مردم نهاد است نهادهای مردمی که از دل مردم روییده و در تلاش هستند آنچه از مردم می‌گیرند را به دست مردم برسانند.

در این راستا زیر آسمان این شهر زنانی هستند که بدون هیچ چشم داشتی، مردانه برای امرار معاش و ایجاد اشتغال زنان و دختران ایستادگی کرده و با تمام توان آستین همت بالا زده تا با آموزش هنرهای صنایع دستی گامی در تامین معیشت هم نوعان خود بردارند.

زنانی که رشته زندگیشان به تارو پود هنرهای صنایع دستی گره خورده و برای اینکه بتوانند چرخ زندگیشان را بچرخانند کمر همت بسته‌اند، این افراد «زنان سرپرست خانوار» هستند که علیرغم مشکلات زیاد و با دست‌های خالی، برای هزاران نفر از زنان بی‌بضاعت حاشیه‌نشین و سرپرست خانوار شغل ایجاد کرده‌اند.

زنانی که خود مهارت های آموزشی را از دامن مادران و مادربزرگان یاد گرفته و برای اینکه غبار فراموشی از این میراث گران بها بزدایند، با فراگیری اصولی این مهارت ها تحت حمایت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم اینک هر آنچه یاد گرفته اند را به دیگران آموخته تا هم در معرفی این آثار سهیم باشند و هم کمکی به معیشت و اقتصاد خانوارها کنند.

از آنجایی که کسب و کارهای خانگی بیشتر از طریق بانوان انجام می‌شود، شاید برخی فکر کنند همه زندگی کارآفرینان پُر از موفقیت و پیروزی است درحالی‌که وقتی پای صحبت‌شان بنشینید، می‌بینید در صفحه زندگی‌شان حتی روزهایی بوده که شاید اگر برخی جای آنها بودند، قید تولید و کار را می‌زدند اما کارآفرینان اینگونه نیستند، آنان موفقیت‌ها را با تمام سختی‌هایش پذیرفتند و وارد این مسیر شدند.

عضو هئیت مدیره خانه مردم نهاد هدی زاهدان با بیان اینکه «خانه امید زنان حاشیه نشین» در مرکز استان سیستان و بلوچستان در چهار محله حاشیه نشین این شهرستان از جمله شیرآباد، همت آباد، دایی آباد و باقری مشغول به فعالیت است، گفت: هدف از راه اندازی این کسب و کار توانمندسازی و ایجاد اشتغال بانوان بدسرپرست و بی سرپرست و آسیب دیده است.

زهرا حسن زهی بانوی کارآفرین زاهدانی در گفت وگو با ایسنا بیان کرد: خانه هدی با حمایت مردم و خیرین و همچنین خیریه ها و سازمان های مردمی نهادی که حمایتمان می کنند، از بدو تاسیس، سعی کرده تا با برگزاری کلاس های آموزشی، زنان و کودکان منطقه را در زمینه تحصیل، کارآفرینی و آموزش توانمند کند که در تحقق این هدف از ظرفیت موجود در سیستان و بلوچستان مبنی بر سوزن دوزی بهره مند شده ایم.

زهرا حسن زهی بانوی کارآفرین زاهدانی با بیان اینکه در حال حاضر قریب به ۱۹ سال است که همراه اعضای خانواده ام در این مسیر فعالیت می کنیم، افزود: به یاد دارم آغازین روزهای فعالیتم را از یک سوله به عنوان سرگروه شروع کردم که در این راستا به بانوان و دختران هنرهای دستی مانند سوزن دوزی، حصیربافی، چرم، نمد، البسه محلی و آسترکشی را آموزش داده و برای آنان کلاس های مهارت های زندگی، کسب و کار، فرزندپروری، کاهش آسیب های اجتماعی و غیره را با حضور مربیان و مشاوران مربوطه برگزار کرده چنان که هنوز هم این سیر تداوم دارد.

زهرا حسن زهی بانوی کارآفرین زاهدانی ادامه داد: در این بین علاوه بر برپایی کلاس های آموزشی و مهارتی اقدام به برگزاری جلسات ماهیانه کرده و با ایجاد صندوق های پس انداز از بانوانی که در این مسیر گام نهاده حمایت می کنیم، به گونه ای که هم اکنون، ۱۵ سرگروه هریک دارای ۵۰ تا ۶۰ نیرو بوده که این مهارت ها را ارائه داده و حمایت ها نیز به صورت فراگیر از آنها انجام می شود.

زهرا حسن زهی بانوی کارآفرین زاهدانی تصریح کرد: در این راستا بانوانی که آموزش فراگرفته و پس از دوره های مربوطه که با حمایت میراث فرهنگی و فنی و حرفه ای برگزار می شود مدرک معتبر دریافت می کنند علاوه بر بهره مندی از تسهیلات کم بهره، بازار فروش آنان را برای کمک به معیشت و اقتصاد افراد بر عهده گرفته ایم به طوری که این محصولات تولید شده بانوان علاوه بر عرضه در نمایشگاه های داخلی برای فروش راهی کشورهای خارجی مانند پرتقال می شود.

زهرا حسن زهی بانوی کارآفرین زاهدان اذعان کرد: هم اکنون ۶۰۰ نفر از بانوان مناطق حاشیه نشین شهر زاهدان آموزش و مهارت های تخصصی را فراگرفته اند، علاوه بر آن برای دخترانی که در این نقاط زندگی کرده کلاس های اوقات فراغت تابستانه دایر کرده ایم و به آنها در کنار آموزش هنرهای صنایع دستی، آشنایی با کامپیوتر، زبان خارجه، داستان نویسی، کتابخوانی و قصه خوانی، نقاشی و کاردستی را آموزش می دهیم.

وی اظهار کرد: توان بانوان و ذوق آنان در این عرصه باعث شده تا با برخی از شرکت ها قرارداد منعقد کرده تا محصولاتمان را از این طریق معرفی و به فروش برسانیم از این حیث سفارشات را پذیرفته و امرار معاش می کنیم.

این بانوی کارآفرین خاطرنشان کرد: سوزن دوزی هویت زنان این منطقه است و آن را از مادران خود به ارث برده اند، از طرفی سوزن دوزی از صنایع دستی این استان به حساب می آید و بسیار نفیس و زیبا بوده به همین دلیل خیلی از شرکت ها در مناسبت ها برای هدیه دادن به کارمندان خود سفارش کارهای سوزن دوزی مثل کیف، شال و غیره می دهند و هزینه آن صرف خانه هدی و دستمزد خانم ها می شود.

عضو هئیت مدیره خانه مردم نهاد هدی از متولیان امر خواستار برپایی نمایشگاه در راستای حمایت از صنعتگران در رشته های صنایع دستی شد و گفت: این امر علاوه بر شناساندن صنایع دستی و هنر دست زنان این خطه، به رونق بازار فروش آنها نیز کمک کرده و انگیزه کار را در افراد دوچندان می کند.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *