مرداد ۲, ۱۴۰۳
فرزند آوری

بیش از ۱۳ میلیون نفر از زنان متاهل تمایلی به فرزندآوری ندارند

 نائب دبیر ستاد راهبری خانواده و جمعیت حوزه‌های علمیه کشور گفت: ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از زنان در کشور متاهلند ولی تمایلی به فرزند آوری ندارند.

حجت‌الاسلام محمدمسلم وافی ۲۳ مردادماه ۱۴۰۱ در جلسه ستاد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت استان مرکزی، با اشاره به اینکه امریکا در سال ۱۹۵۰ مذهبی ترین کشور دنیا بود، اظهار کرد: انقلاب جنسی به واسطه نگارش دو کتاب توسط آلفرد کینزی، جنبش زنان، تولید انبوه وسایل ضدبارداری، قانون طلاق بی دلیل و ظهور تلویزیون های کابلی در امریکا رقم خورد و عملا خانواده در آمریکا دچار فروپاشی شد.

وی اصلاح روند گذشته و تخریب روندهای دیگر را از سیاست های امریکا برای جبران این فروپاشی دانست و افزود: آنها با راه اندازی یک مجمع و انجمن به دنبال فریب و سرگرم کردن مسئولان برآمدند ولی امام راحل در مقابل این رفتار و سیاست ایستاد.

وافی با اشاره به اینکه زنان ایرانی در سال ۶۸ به صورت میانگین ۶.۵ فرزند می آوردند، افزود: در سال گذشته میانگین نرخ باروری در استان های کشور ۱.۶ است و در گیلان و همدانی بانویی که اقدام به فرزندآوری کند وجود ندارد.

وی گفت: در سال ۱۳۸۵ ایران ۲۵ میلیون جمعیت جوان داشته، اما این رقم در سال ۱۴۰۰ به شدت کاهش یافته است. ایران در حال حاضر ۴۱ میلیون نفر خانم دارد که از این تعداد ۶۳ درصد متولد دهه های ۳۰، ۴۰، ۵۰ و ۶۰ هستند و در باقی جمعیت که مربوط به دهه ۷۰، ۸۰ و ۹۰ می شود یک پنجم نابارور اولیه و یک پنجم نابارور ثانویه هستند و تنها سه پنجم امکان باروری دارند. 

وافی با بیان اینکه در استان مرکزی آمار و روند ازدواج تکان دهنده است، بیان کرد: محلات، آشتیان، تفرش، شازند و زرندیه در شرایط قرمز طلاق هستند و متاسفانه سرعت آن به شدت بالاست. 

نائب دبیر ستاد راهبری خانواده و جمعیت حوزه‌های علمیه کشور، گفت: در سال ۱۴۲۰ ایران سومین کشور پیر جهان خواهد شد و این اتفاق شرایط هولناکی را رقم خواهد زد به طوری که حتی پرداخت حقوق بازنشستگان نیز ممکن نخواهد بود.

وی تاکید کرد: از سال ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۶ براساس روند افزایشی نرخ باروری باید از ۱.۶ تا ۲.۱ برسد و ۱۰ میلیون موالید انجام گیرد.

وافی با اشاره به اینکه برای اجرای قانون حمایت از جوانی جمعیت بالغ بر ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است، افزود: تخصیص این اعتبار شهریورماه آغاز می شود و باید برای جذب آن تلاش کرد.

وی با تاکید بر اینکه اراده حل مسئله جمعیت هیچ گاه در کشور وجود نداشته است، بیان کرد: ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار خانم در کشور متاهلند و تمایلی به فرزند آوری ندارند و از این تعداد بیش از سه میلیون نفر از نظر اقتصادی شرایط مناسبی دارند اما همچنان راضی به فرزندآوری نیستند.

نائب دبیر ستاد راهبری خانواده و جمعیت حوزه‌های علمیه کشور اظهار کرد: طبق اعلام دولت مباحث اقتصادی ۱۸ درصد به فرزندآوری ارتباط دارد، اما از نظر فنی این ارتباط را صفر می دانیم.

وافی بیان کرد: هفت میلیون و ۹۲۰ هزار دختر مجرد در کشور وجود دارد، اما مسئله اینجاست که ۱۳ هزار خانم در سن باروری و متاهل تمایلی به فرزندآوری ندارند و درست است که باید به ازدواج به هنگام توجه داشت، اما لزوم توجه به فرزندآوری واجب است و امیدواریم که سال ۱۴۰۵ از این پیچ عبور خواهیم کرد.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *