مرداد ۳, ۱۴۰۳
مصرف قلیان در زنان هرمزگانی

۱۵ درصد زنان هرمزگانی قلیان مصرف می‌کنند

معاون وزیر بهداشت و درمان از افزایش ۱۵ درصدی مصرف قلیان در زنان هرمزگانی خبر داد.

دکتر حسین فرشیدی صبح امروز (۷ اسفندماه) در حاشیه سفر به بندرعباس، در جمع خبرنگاران، گفت: متاسفانه استفاده از سیگار و روی آوردن به قلیان در  نوجوانان، جوانان و زنان افزایش پیدا کرده است .

وی ادامه داد: در حال حاضر ۴ درصد از بانوان از قلیان و سیگار استفاده می کنند که سلامت آنان را به مخاطره انداخته و سبب شیوع انواع  سرطان ها، بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماران قندی ناشی از دود سیگار شده است.

فرشیدی عنوان کرد: مهمترین هدف از تشکیل کنگره بین المللی دخانیات و سلامت این است که به هر روش ممکن مضر بودن مصرف دخانیات را تبدیل به یک باور در جامعه نمود و شاهد روند کاهشی مصرف دخانیات باشیم چرا که مصرف دخانیات خطری جدیست که آینده کشور را تهدید می کند.

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: متاسفانه در استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان بخشی از استان کرمان و بوشهر مصرف دخانیات خصوصاً در زنان به صورت قلیان رواج دارد که مضرات آن دو چندان است. دود ناشی از  قلیان می تواند خانواده را دچار مشکلات عدیده ای از جمله آشنایی بچه ها با دخانیات و ابتلا به آن نماید.هنگامی که  تهیه تنباکو یا قلیان را بچه ها می سپارند باعث می شوند در دوران کودکی با دخانیات آشنا شوند لذا ما باید الگو سازی و اصلاح را از منزل ،مدرسه شروع کنیم.

رئیس مبارزه با دخانیات وزارت بهداشت عنوان کرد:  متاسفانه در استان هرمزگان بالای ۱۴ تا ۱۵ درصد خانم ها قلیان مصرف می کنند که آمار بسیار بالایی در کشور است.

معاون بهداشت ضمن ارایه آمار جهانی افزود: مصرف دخانیات در جهان سالیانه ۱.۴میلیون دلار به کشورهای جهان خسارت وارد می کند که متأسفانه هدر رفت سالانه حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان برای خرید سیگار و تنباکو در کشور ما صورت میگیرد و تحمیل هزینه سالیانه بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان جهت درمان بیماری‌های مرتبط با دخانیات در بخش سلامت کشور انجام می‌شود.

فرشیدی در پایان به ضرر اقتصادی سالانه بیش از ۱۱۰ هزار میلیارد تومان به بخش های تولیدی و توسعه ای کشور به دلیل مرگ زودهنگام افراد مصرف کننده در مواجهه با دود دست دوم، غیبت از کار ،ناتوانی، آتش سوزی ناشی از ته سیگار و غیره اشاره کرد.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *