مرداد ۵, ۱۴۰۳
منع داروی ضدبارداری

طالبان فروش داروهای ضدبارداری را ممنوع کرد

منابع بیمارستانی در افغانستان می‌گویند گروه طالبان ارائه خدمات برای جلوگیری از بارداری را ممنوع کرده‌اند. طالبان به داروخانه‌ها و مسئولان بیمارستان‌ها اعلام کرده‌اند جلوگیری از بارداری، تهاجم فرهنگی غرب برای جلوگیری از رشد جمعیت مسلمانان در جهان است از اینرو منع داروی ضدبارداری کلید خورد.

به گزارش برقع به نقل از ایسنا، روزنامه گاردین به نقل از منابع بیمارستانی در افغانستان نوشت، افراد طالبان در کابل و مزارشریف به داروخانه‌ها و کلینیک‌های مامایی رفته و به آنان هشدار داده‌اند هیچ نسخه‌ای برای جلوگیری از بارداری تجویز نکنند. یک ماما به شرط حفظ نامش، به گاردین گفت که طالبان به او هشدار داده‌اند حق ندارد تجهیزات پیشگیری از بارداری در رحم زنان قرار دهد و به هیچ وجه اجازه ندارد هیچ نوع دارو یا وسیله‌ای برای جلوگیری از بارداری برای زنان تجویز کند. یکی از داروفروشان در کابل نیز می‌گوید که طالبان دوبار با اسلحه به مغازه‌اش آمده‌ و به او هشدار داده‌اند که هیچ‌ قرص ضدبارداری نباید بفروشد.

با این حال وزارت بهداشت و درمان طالبان هنوز در این رابطه اظهارنظر نکرده است.

پزشکان معتقدند لغو برنامه‌های کنترل زادوولد و پیشگیری از بارداری‌های ناخواسته می‌تواند بر وضعیت زندگی مادران تاثیر سوء بگذارد. بر اساس بررسی‌های بهداشتی، در افغانستان از هر ۱۴ مادر، یک نفر هنگام زایمان جان خود را از دست می‌دهد و این کشور یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای مادران است.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *