مرداد ۲, ۱۴۰۳
میزان ولادت کشور در سیستان بلوچستان

سیستان و بلوچستان، بالاترین نرخ ولادت در کشور

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان گفت: این استان با ۲۷.۹ درصد رتبه اول میزان ولادت کشور در سیستان بلوچستان را دارد در حالیکه این عدد در کشور ۱۳.۳ است.

به گزارش برقع به نقل از روز شنبه ایرنا رضا راحت دهمرده با بیان اینکه رتبه اول میزان کل باروری با ۳.۲ درصد به نسبت ۱.۶ درصد کشور مربوط به سیستان و بلوچستان است اظهارداشت: رتبه اول جوانترین استان کشور با ۶۶.۷ درصد جمعیت زیر ۳۰ سال از آن این استان است.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان دارای بیشترین بُعد متوسط خانوار با ۳.۸ نفر بوده درحالیکه میانگین کشوری ۳.۲ درصد است.

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان با بیان اینکه نرخ خانواده‌های پنج نفر به بالا در استان ۳۴.۴۹ درصد بوده و در کشور ۱۴.۷۴ درصد است گفت: رتبه آخر سهم سالمندی با ۳.۲ درصد مربوط به این استان هست در حالیکه میانگین کشوری ۶.۴ است.

وی با بیان اینکه میانگین سن ازدواج در کشور ۲۵ سال و در سیستان و بلوچستان ۲۱ سال است بیان کرد: میانگین سن ازدواج مردان در کشور ۳۰ سال و در این استان ۲۶ سال است.

راحت دهمرده در بخش نرخ طلاق گفت: سیستان و بلوچستان با ۰.۸ دهم در هزار (کمتر از یک در هزار) کمترین نرخ ثبت طلاق در کشور را دارد در حالیکه میانگین کشوری ۲.۵ در هزار است.

وی با بیان اینکه سوم دیماه هر سال یادآور صدور اولین شناسنامه در ایران در سال۱۲۹۷ در تهران و به نام فاطمه ایرانی است، اظهارداشت: اولین شناسنامه در سیستان و بلوچستان در سال ۱۳۰۷ در شهرستان زابل صادر شد.

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان افزود: بر اساس اطلاعات جمعیتی در کشور، حدود ۱۲۰ میلیون سند در پایگاه سازمان ثبت احوال موجود است که این عدد در استان سیستان و بلوچستان حدود پنج میلیون سند ولادت و فوت است.

وی با اشاره به آخرین اقدامات اداره‌کل ثبت احوال در سیستان و بلوچستان بیان کرد: ۵۷ اداره و نمایندگی در تمامی شهرستان‌ها و بخش‌های استان موجود هست که ۳۶ اداره ثبت احوال مستقل در این منطقه ایجاد شده است.

راحت دهمرده با بیان اینکه در آرامستان و بیمارستان های زاهدان نیز نمایندگی ثبت احوال وجود دارد گفت: هفت نمایندگی در دفاتر پیشخوان در شهرهای زابل، زاهدان و ایرانشهر مستقر هستند.

وی با اشاره به آخرین برآورد جمعیتی در سیستان و بلوچستان تصریح کرد: سهم استان از جمعیت کشور ۳.۸ درصد با جمعیت سه میلیون و ۱۹۵ هزار و ۹۹۹ نفر است.

مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان تصریح کرد: هم‌اینک به دلیل داشتن اطلاعات هویتی تمامی مردم حتی افرادیکه در گذشته فوت شدند، اسناد آنان در ثبت احوال موجود هست و برای این اسناد شماره ملی منحصر به فرد تعریف شده که از موارد مهم و مورد نیاز همه سازمان هاست.

وی ادامه داد: در گذشته با مخدوش شدن شناسنامه و به دلیل عدم ارتباط با سازمان ثبت احوال امکان داشت در دستگاه ها بدون احراز هویت خدمات دهند اما در حال حاضر با مفقود شدن شناسنامه آخرین سریال شناسنامه ملاک عمل است.

دهمرده خاطر نشان کرد: در پروژه سببی و غیر نسبی که بیشتر مورد استفاده دستگاه های اقتصادی، امنیتی، قضایی و انتظامی است یکی از تکالیف ثبت احوال ثبت تمام اطلاعات اعضای خانواده با استفاده از شماره ملی فرد است.

وی با اشاره به پروژه سببی و نسبی اظهارداشت: مردم از طریق این سامانه می‌توانند با وارد کردن شماره ملی خود تمام اطلاعات افراد به صورت نسبی (پدر، مادر) و سببی (همسر و فرزندان) به یکدیگر متصل شوند و در آینده این سامانه گسترش پیدا می کند و اطلاعات برادر و خواهر و بستگان نزدیک هم بارگذاری خواهد شد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *