مرداد ۳, ۱۴۰۳
نمایشگاه بین المللی صنایع دستی

حضور بانوی هنرمند سیستان و بلوچستان به عنوان سفیر فرهنگی ایران در مکزیک

نخستین نمایشگاه بین المللی صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان باحضور بانوی هنرمند استان به عنوان سفیر فرهنگی ایران در مکزیکوسیتی کشور مکزیک برگزار شد.

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری سیستان و بلوچستان در گفت وگو با ایسنا گفت: به مناسبت سالروز روابط دیپلماتیک ایران و مکزیک نخستین نمایشگاه بین المللی صنایع دستی استان سیستان و بلوچستان در کاخ موزه لوس پینوس مکزیکوسیتی این کشور برپا شد که بانوی هنرمند این دیار با آثار فاخر خود و سایر صنعتگران و هنرمندان استان به عنوان نماینده شایسته ایران اسلامی در آن شرکت کرد.

زهرا ابراهیمی با قدردانی از حمایت های ارزشمند استاندار، معاون امنیتی و انتظامی استاندار و سفیر جمهوری اسلامی ایران در مکزیک برای ثبت این افتخار بزرگ برای نخستین بار برای این استان، گفت: این نمایشگاه که به مدت یک هفته با پیام استاندار سیستان و بلوچستان در کشور مکزیک گشایش یافت با استقبال بی نظیر مردم هنردوست دوست این کشور روبه رو شد بطوری که درخواست برای حضور و برگزاری مجدد این نمایشگاه در این کشور مطرح گردید.

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری استان سیستان وبلوچستان گفت: برگزاری نمایشگاه به عنوان دیپلماسی فرهنگی تلاش می کند با استفاده از فرهنگ و عناصر و مولفه های فرهنگی نظیر هنر بر افکار عمومی دیگر کشورها تاثیر بگذارد و از طریق نزدیک کردن هر چه بیشتر نظرات و افکار مردمان سرزمین های مختلف و گاه با تاکید بر مشترکات فرهنگی فی مابین، به تقویت تفاهم متقابل کمک نماید.

وی تاکید کرد: زیباترین نقوش ذهنی به مدد دستان توانا و فکر خلاق زنان هنرمند سیستان و بلوچستان بر روی پوشاک مردم این دیار نقش می بندد به گونه ای که لباس اقوام این استان با قدمتی چندین هزار ساله یکی از پایدارترین، فراگیرترین و ملموس ترین نمونه لباس های موجود در کشور است.

ابراهیمی با بیان اینکه صنایع دستی به عنوان مکمل جاذبه‌های تاریخی و گردشگری که تبلور عینی فرهنگ و هنر بومی مردم است، می‌تواند عامل مهمی در شناساندن فرهنگ و تمدن و جذب گردشگران داشته باشد، تاکید کرد: زنان صبور، بردبار و با ذوق سیستان و بلوچستان با ظرافت و زیبایی خاص، خالق زیباترین هنرها بر روی تار و پود پارچه هستند به طوری که نقش و نگاره های آنان را می توان علاوه بر لباس محلی درسایر منسوجات نیز مشاهده کرد.

مدیر کل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری استان سیستان وبلوچستان ادامه داد: یکی از زیباترین و فنی ‌ترین سوزن ‌دوزی‌های اختصاصی ایران را می توان در این استان مشاهده کرد که هنر دست زنان و دختران منطقه است.

ابراهیمی با بیان اینکه مردان و زنان سیستان و بلوچستان با پوشیدن لباس محلی و گویش مادری توانسته اند فرهنگ، آداب و سنن خویش را حفظ کنند و با افتخار و احترام بر حفظ این هویت و اصالت تاکید دارند، افزود: صنایع دستی به عنوان یکی از ظرفیت های غنی استان نمادی از همت و توانمندی زنان هنرمند راهی برای فعال شدن کارگاه های خانگی و توسعه مشاغل خرد و حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی است که توانسته در این نمایشگاه به عنوان نماینده جمهوری اسلامی خوش بدرخشد.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *