تیر ۲۶, ۱۴۰۳
اتفاقات ورزش زنان

نگاهی به اتفاقات ورزش زنان در سال ۱۳۹۹

اتفاقات ورزش زنان در سال ۱۳۹۹ آنقدر زیاد بود که اندک خبرهای خوب و امیدبخش را هم تحت تاثیر قرار داد.

به گزارش برقع نیوز به نقل از ایسنا، می‌شد حدس زد سالی که با کرونا تحویل شود رنگ و بوی متفاوتی دارد، روزهای تلخی که این بیماری برایمان به همراه آورد ریتم معمول زندگی را از زندگی گرفت. هرچند امیدوار بودیم با آمدن فصل تابستان بار و بنه خود را جمع کند و برود اما ماند و فهمیدیم فاصله زیادی با برداشتن ماسک‌هایمان داریم. همین شد که هر چه گذشت تاثیرش بر حوزه های مختلف بیشتر به چشم آمد و در این میان ورزش را هم با چالش‌های بسیاری مواجه کرد.

کرونا بهانه‌ای شد که سروسامانی به وضعیت آشفته تیم ملی فوتسال زنان در آستانه جام ملت‌های آسیا داده نشود یا تیم ملی فوتبال زنان از رنکینگ فیفا خارج شود. این سال اما با یک عجیب تمام شد؛ ممنوع‌الخروجی سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین زنان توسط همسرش!

اسکی و مساله خروج از کشور زنان ورزشکار که دوباره جان گرفت

یکی از مهمترین اتفاقات ورزش زنان در سالی که گذشت ممنوع‌الخروجی سمیرا زرگری، سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین زنان ایران توسط همسرش بود تا این مربی نتواند در مسابقات قهرمانی جهان ایتالیا ملی‌پوشان را همراهی کند. پیش از این و در سال‌های گذشته هم زنان ورزشکاری ممنوع الخروج شده بودند؛ نیلوفر اردلان و زهرا نعمتی و اکنون نام سیمرا زرگری هم به آنها اضافه شد.

اردلان، نعمتی و زرگری نه اولین نفرات بودند و نه آخرین نفراتی هستند که اینگونه از حق حرفه‌ای خود محروم می‌شوند و این سوال هم‌چنان مطرح است که چرا در قوانین خروج زنان از کشور بازنگری صورت نمی‌گیرد؟  

فوتبال زنان بلاتکلیف در دعوای انتخابات فدراسیون

۲۸ آذر فدراسیون جهانی فوتبال رنکینگ تیم‌های ملی زنان را اعلام کرد و بر اساس آن تیم ایران هیچ جایگاهی نداشت، چرا که نزدیک به دو سال تعطیل بود. تیم زنان ایران ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ با شکست در آخرین مسابقه خود از مرحله دوم انتخابی المپیک حذف و پس از آن تعطیل شد. مسئولان فدراسیون بدون توجه به این موضوع، هیچ اقدام آشکاری برای برگشت به رنکینگ فیفا انجام ندادند. اکنون که انتخابات این فدراسیون برگزار شده چشم زنان به شهاب‌الدین عزیزی خادم و شهره موسوی (رئیس و نایب رئیس زنان) است تا وضعیت فوتبال را سروسامان بدهند.  

اما حاشیه دیگری که متن فعالیت فوتبال زنان را تحت تاثیر قرار داد، توهین و بی‌احترامی دو پیشکسوت پرسپولیس و استقلال به زنان فوتبالیست بود. آنها در کری‌خوانی‌های خود از عبارت‌هایی چون “جای تو در فوتبال زنان است” استفاده کردند. هر چند بازیکنان، داوران و مربیان فوتبال زنان به این ماجرا واکنش نشان دادند اما مسئولان سکوت کردند و این دو پیشکسوت هم بدون عذرخواهی رسمی از زنان،  ماجرا را به فراموشی سپردند.

از سوی دیگر آسو جواهری داور باتجربه فوتبال زنان که دکترای جامعه‌شناسی اقتصادی دارد و در زمینه مطالعات جنسیت، ورزش، تبعیض و نابرابری مطالعاتی داشته، توسط کمیته داوران تهدید شد که بین داوری و کار علمی خود یکی را انتخاب کند، در غیر این صورت محروم می‌شود. همین اتفاق افتاد و محرومیت او تا پایان سال ۹۹ ادامه داشت.  

فوتسال، سرگیجه قهرمان

تیم ملی فوتسال زنان دو دوره پیاپی قهرمان جام ملت‌های آسیا شده و در سال ۱۴۰۰ هم راهی این مسابقات می‌شود اما مسئولان فدراسیون فوتبال به بهانه کرونا بارها اردوی تیم ملی را لغو کردند. در حالی که اردوی تیم مردان در دفعات مختلف برگزار شد اما فدراسیون هر بار اردوی زنان را کنسل می‌کرد.

نزدیک به سه سال از عدم پرداخت پاداش ۲۲ میلیون تومانی قهرمانی تیم ملی فوتسال زنان در آسیا می‌گذرد و این در حالی است که فدراسیون فوتبال با حمایت و همراهی وزارت ورزش و جوانان در سالی که گذشت ۲۵ میلیارد تومان بابت قرارداد ویلموتس به شستا پرداخت کرد. فرزانه توسلی که به عنوان کاپیتان تیم ملی فوتسال در مجمع انتخاباتی فدراسیون حق رای داشت، در واکنش به این موضوع گفت که همیشه وقتی از مسابقات برمی‌گردیم ۲-۳ روز اول مورد استقبال قرار می‌گیریم و همه برای عکس گرفتن می‌آیند اما بعد از آن فراموش می‌کنند. البته در همین رابطه شهره موسوی گفت که تا آخر سال پاداش‌ها پرداخت می‌شود.

گود زورخانه برای زنان ممنوع شد!

تیر ماه ۹۹ جمعی از پیشکسوتان ورزش‌های زورخانه‌ای و طلاب با تجمع در زورخانه شهید عراقی نسبت به حمایت مسئولان فدراسیون ورزش‌های زورخانه‌ای از حضور زنان در این رشته ورزشی، شدیدا اعتراض کردند. آنها در بیانه‌ای حضور زنان در این رشته را امری مذموم و ناپسند و اعطای نشان و حکم پهلوانی به آنها را به سخره گرفتن تمامی آداب و رسوم ورزش زورخانه‌ای دانستند.

این برخورد عجیب با زنان نسبت به مطالبه حق طبیعی خود برای فعالیت در یک رشته ورزشی با واکنش عجیب‌تری از سوی مسئولان ورزش زنان همراه شد؛ مهین فرهادی زاد معاون توسعه ورزش زنان وزارت ورزش و جوانان در این مورد گفت که در مبانی اعتقادی ما از زن به عنوان ریحانه یاد شده و نمی‌توانیم رشته ای را قبول کنیم که کل سیستم بدنی و فیزیولوژی او را تحت تاثیر قرار بدهد. او همچنین عنوان کرد آیا هیاهوی ایجاد شده به خاطر تعداد انگشت شمار زنان علاقمند به زورخانه است؟

بسکتبال، خارجی‌ها وارد شدند

 بسکتبال زنان در سال ۹۹ شاهد حضور پررنگ بازیکنان خارجی در لیگ بود. ۱۱ بازیکن و یک مربی خارجی جذب تیم‌های مهرام، گروه بهمن، نارسینا، پالایش نفت و نامی‌نو شدند و تنور رقابت‌ها را گرم کرد. این بازیکنان در تیم‌های خود عملکرد قابل قبولی ارائه دادند و در افزایش کیفیت مسابقات تاثیرگذار بودند.  

موضوع امیدوار کننده دیگر پخش مسابقات زنان از طریق آپارات فدراسیون بسکتبال و لایو اینستاگرامی این فدراسیون بود که گامی هرچند کوچک در جهت دیده شدن ورزش زنان بود.

دوومیدانی؛ زنان رکوردشکن

 با اینکه شیوع کرونا عملکرد ورزشکاران را تحت تاثیر قرار داد اما زنان دوومیدانی کار را متوقف نکرد. آنها در مجموع مسابقات جایزه بزرگ، سه مرحله لیگ و قهرمانی داخل سالن که در سال ۱۳۹۹ در رده‌های نوجوانان، جوانان و بزرگسالان برگزار شد، ۳۲ رکورد ملی و باشگاهی را جابه‌جا کردند.  

از جمله رکوردهای مهم ثبت نخستین پرواز بالای ۴ متر زنان ایران بعد از انقلاب توسط مهسا میرزاطبیبی بود که لقب بلندپروازترین دختر ایران را برای او به ارمغان آورد. ریحانه مبینی هم رکورد ۴۵ ساله پرش طول را شکست.  

دیگر اتفاقات مهم در سال ۱۳۹۹ 

انتخاب زهرا نعمتی به عنوان فرد پیشگام در نسل جوان IPC

عضویت سارا خادم‌الشریعه در کمیسیون ورزشکاران فدراسیون جهانی شطرنج

راهیابی عاطفه احمدی به مانش دوم مارپیچ بزرگ قهرمانی جهان برای نخستین بار در اسکی زنان ایران 

خداحافظی سعیده علی،  شیدا فلاحی و فروغ عباسی (به ترتیب) کاپیتان‌های تیم‌های ملی بسکتبال و هندبال و ملی‌پوش اسکی از تیم ملی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *