مرداد ۵, ۱۴۰۳
کودکان بازمانده از تحصیل

زنگ خطر؛ ازدواج زودهنگام دختران متوسطه دوم

«محمد محمدی»، مدیرکل دفتر آموزش دبستانی وزارت آموزش‌و‌پرورش، با بیان اینکه در دو سال اخیر بحث بازماندگی از تحصیل به واسطه شیوع کرونا نه‌فقط در کشور ما بلکه در تمام کشورهای دنیا به یکی از مشکلات تبدیل شده بود، گفت: در دوران پساکرونا جزء اولین کشورهایی بودیم که بازگرداندن بچه‌هایی را که از آموزش فاصله گرفته بودند به سرعت در دستور کار خودمان قرار دادیم.

وی افزود: مهم‌ترین اقدامی که لازم بود انجام شود، تکمیل بانک اطلاعاتی کودکان بازمانده از تحصیل است. داده و اطلاعات، مبنای مهمی در تصمیم‌گیری‌هاست. یک وفاقی در کشور شکل گرفت و معاون اول رئیس‌جمهور به عنوان فرمانده یک تیم پای کار آمد و توانستیم از بانک‌های اطلاعاتی در دسترس کشور استفاده کنیم. مدیرکل دفتر آموزش دبستانی وزارت آموزش‌و‌پرورش با اشاره به اینکه به عنوان مثال از ثبت احوال اطلاعات افراد در محدوده سنی شش تا ۱۷ سال را که وظیفه رسمی آموزش آنها بر عهده ماست، احصا کردیم، عنوان کرد: اطلاعات موجود را با دانش‌آموزانی که تا امروز ثبت‌نام کرده‌اند تطبیق دادیم. به این ترتیب تفاوت آمارها مشخص و اطلاعات کودکان بازمانده را در سامانه‌ای مزین به نام سردار شهید محمودوند وارد کردیم. محمدی افزود: در حال حاضر اطلس جغرافیایی ایران پهناور را در اقصی نقاط کشور برای شناسایی نقاط دارای کودکان بازمانده از تحصیل رسم کرده و در اختیار داریم. وی با بیان اینکه اکنون وضعیت تحصیل کودکان و نوجوانان از شش تا پایان ۱۷ سال را به دقت رصد می‌کنیم، گفت: یکی از مهم‌ترین مشکلات ما در مبادی ورودی به‌ویژه اول ابتدایی است.

ما ملزم هستیم هرساله نرخ جذب خالص پایه اول ابتدایی را به‌روزرسانی کنیم که یکی از مشکلات ما در این زمینه دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل هستند. مدیرکل دفتر آموزش دبستانی وزارت آموزش‌و‌پرورش ادامه داد: در همین راستا، تمرکز طرح شهید محمودوند نیز بیشتر بر شناسایی چهره به چهره و انسداد مبادی بی‌سوادی در پایه اول متمرکز است. بازماندگی علل مختلفی دارد که کرونا آن را تشدید کرد. ما در حوزه آموزش‌و‌پرورش، آموزش کودکان صعب‌العلاج، کودکان کار، مهاجرت‌های داخل و خارج از کشور و عشایر کوچ‌رو را داریم و با مواردی همچون ازدواج زودهنگام دختران در متوسطه دوم در برخی مناطق روبه‌رو هستیم که همین موارد می‌توانند از علل بازماندگی از تحصیل باشند.

محمدی ادامه داد: اما در دوره ابتدایی به ندرت دانش‌آموزی داریم که به علت‌ عدم دسترسی به مدرسه از تحصیل باز مانده باشد. عدد درخور توجهی مدارس کم‌جمعیت زیر ۱۰ دانش‌آموز داریم. وی با اشاره به اینکه نهادهای دولتی، سمن‌ها، خیریه‌ها، مراکز محلی و حلقه‌های واسط و مردمی در قالب طرح شهید محمودوند پای کار بازگرداندن بازماندگان از تحصیل به مدرسه آمده‌اند، اظهار کرد: در سامانه‌ای که ذیل سامانه جامع دانش‌آموزی کشور (سیدا) تعریف شده است، به ۷۰ هزار مدیر مدرسه ابتدایی، سه هزار راهبر آموزشی و تربیتی و همه معلمان دوره ابتدایی کد دسترسی داده‌ایم. مدیرکل دفتر آموزش دبستانی وزارت آموزش‌و‌پرورش افزود: برای هرکدام از اینها که عمدتا هم مدیران و نیروهای جهادی ما هستند، این امکان فراهم شده که پیگیری وضعیت سه تا پنج کودک بازمانده از تحصیل در منطقه‌شان را بر عهده بگیرند. آدرس کودکان بازمانده در اختیار همکاران ما قرار می‌گیرد و آنها به آدرسی که داده‌ایم مراجعه و اطلاعاتی را به صورت میدانی جمع‌آوری می‌کنند. حرف غیرمستندی از مسئول پیگیرمان نمی‌پذیریم و باید مرکز بهداشت، دهیاری و بخشداری مستندات را تأیید و علت بازماندگی را مشخص کنند.

منبع: شرق

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *