مرداد ۲, ۱۴۰۳
مهر اصالت بین‌المللی

۴ اثر صنایع دستی هرمزگان در مسیر دریافت مهر اصالت یونسکو

سرپرست صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان از راه‌یابی ۴ اثر تولیدی هنرمندان صنایع‌دستی استان به مرحله ارزیابی مهر اصالت بین‌المللی یونسکو خبر داد.

به گزارش برقع نیوز به نقل از ایسنا، بتول حاج علیزاده ظهر امروز (۱۵آذرماه) در جمع خبرنگاران، افزود: در دوره شیوع کرونا و در سال ۹۹ داوری بین‌المللی در حوزه صنایع‌دستی انجام نشد و آخرین ارزیابی مربوط به داوری مهر اصالت ملی در  سال ۹۸ است که از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد، از میان ۲۰ اثر راه‌یافته به داوری ملی، تعداد ۷ اثر از ۷ هنرمند و صنعتگر استان مورد تائید کمیته ارزیابی مهر اصالت ملی بر صنایع کشور قرارگرفته است.

سرپرست معاونت صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرمزگان عنوان کرد: بر اساس اعلام فراخوان ارزیابی مهر اصالت بین‌المللی در سال ۲۰۲۱، آثاری که موفق به اخذ مهر اصالت ملی در سال ۱۳۹۸ شده‌اند می‌توانند در این دوره از ارزیابی که در کشور ازبکستان برگزار می‌شود، شرکت کنند.

وی ادامه داد: از استان هرمزگان ۴ اثر موفق به تشکیل پرونده برای شرکت در ارزیابی دریافت مهر اصالت یونسکو ۲۰۲۱ (نشان بین‌المللی) شده‌اند که این آثار در رشته‌های صنایع‌دستی، خوس دوزی، تراش صدف، گلیم‌بافی و پوشاک سنتی هستند.

حاج علیزاده با اشاره به اینکه زمان اعلام نتایج ارزیابی بین‌المللی مهر اصالت یونسکو ۲۰۲۱، پایان سال جاری و فروردین‌ماه سال ۱۴۰۱ است، افزود: هدف از برگزاری این رویداد، کمک به ارتقا و بهبود کیفی محصولات تولیدی، ایجاد رقابت سالم بین صنعتگران و هنرمندان کشور، تسهیل در شناسایی هنرمندان فعال، انتخاب، معرفی آثار برگزیده و ایجاد انگیزه، بروز استعدادها، نوآوری و خلاقیت در تولید صنایع‌دستی عنوان‌شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *