تیر ۲۶, ۱۴۰۳
اولین سهمیه زنان تیرانداز ایران در المپیک ۲۰۲۴

زنان تیرانداز صاحب اولین سهمیه‌های المپیک در یک دهه اخیر

زنان تیرانداز ایران در یک دهه اخیر در سه المپیک پاریس، توکیو و لندن اولین سهمیه‌ها را کسب کرده‌اند. به گزارش برقع به نقل از ایسنا، هانیه رستمیان در مسابقات تیراندازی قهرمانی جهان ۲۰۲۲ در تپانچه خفیف صاحب سهمیه المپیک شد که اولین سهمیه زنان تیرانداز ایران در المپیک ۲۰۲۴ پاریس است. هانیه رستمیان در المپیک توکیو نیز پرچمداری کاروان ایران را به همراه صمد نیکخواه بهرامی بسکتبالیست به عهده داشت.

این اولین دوره‌ای نیست که نمایندگان تیراندازی ایران اولین سهمیه المپیک را کسب می‌کنند. در المپیک ۲۰۲۰ توکیو و ۲۰۱۲ لندن نیز اولین سهمیه‌های المپیک کاروان ایران توسط دختران تیرانداز در رشته تفنگ بدست آمد. برای المپیک ریو هم احسان روزبهانی در رشته بوکس صاحب اولین سهمیه برای کاروان ایران شد.

نجمه خدمتی در مسابقات تیراندازی جام جهانی ۲۰۱۹ چین در تفنگ بادی پنجم شد و اولین سهمیه المپیک توکیو را برای کاروان ایران کسب کرد. بعد از او آرمینا صادقیان، فاطمه کرم‌زاده، مهیار صداقت، جواد فروغی و هانیه رستمیان نیز صاحب سهمیه المپیک شدند.

مه لقا جام بزرگ هم دیگر تیرانداز ایرانی است که در مسابقات قهرمانی جهان مونیخ در رشته تفنگ صاحب اولین سهمیه المپیک ۲۰۱۲ لندن برای ایران شد. جام بزرگ اولین سهمیه تیراندازی ایران در المپیک و اولین سهمیه المپیک لندن را برای کاروان ایران کسب کرد. به جز جام بزرگ، الهه احمدی و ابراهیم برخورداری نیز سهمیه المپیک لندن را کسب کردند.

در المپیک‌های قبل تیراندازان ایرانی با وایلد کارت راهی مسابقات می‌شدند. فرهنگ خسروپناه، محمود سخایی و صمد ملازال در المپیک ۱۹۴۸، غلامحسین مبصر در المپیک ۱۹۶۰ و ۱۹۶۴، محمد جعفر کلانی و نصرت الله ممتحن در المپیک ۱۹۶۴ نمایندگان ایران بودند.

همچنین لیدا فریمان در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا که پرچمدار کاروان اعزامی هم بود، منیژه کاظمی در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی و نسیم حسن‌پور در المپیک ۲۰۰۴ آتن، سه ورزشکار زن ایرانی در رشته تیراندازی بودند که در این رقابت‌ها حضور پیدا کردند.

بازی های المپیک ۲۰۲۴ پاریس ۵ تا ۲۱ مرداد ۱۴۰۳ برگزار می شود.

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *